Doğru Kumanda Nasıl Seçilir?
400₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

Kategoriler

17.11.2023

Doğru Kumanda Nasıl Seçilir?Doğru Kumanda Nasıl Seçilir?

Televizyon kumandası, her evin en çok kullanılan araçlarından biridir. Televizyon kumandalarının kırılması ve bozulması, sık karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla televizyona uygun kumanda bulunmaya çalışılır. Televizyon, Türk kültürü için önemli bir teknolojik cihazdır. Evlerde televizyon köşelerine ve özel tasarımlarına yer verilir.

Televizyonun parçalarının bile yeri vardır. Bu parçalardan biri şüphesiz kumandadır. Kumanda, kolay ulaşılabilir yerde olur ve düzenli olarak temizlenir. TV kumandası bozulduğunda ya da kırıldığında ise yeni bir kumanda almak gerekir. Bu da zahmetli bir iştir. Çünkü doğru TV kumandası alınmadığında televizyon çalışmaz.

TV Uzaktan Kumandası Nasıl Çalışır?

Uzaktan kumanda modellerinde kızılötesi ışınlar ile sinyaller iletilir. Kızılötesi ışınları, uzun dalga boyuna sahiptir ve gözlenebilen bir ışıktır. Bu sayede çok kısa sürede televizyona sinyal verebilir. TV kumandalarının nasıl çalıştığını anlayabilmek için parçalarını bilmek gerekir.

Kumanda parçaları şu şekildedir:

Kumandanın her parçası önemli bir göreve sahiptir. Eksikliği ya da arızalanması durumunda kumanda çalışmaz. Uzaktan kumanda, televizyona sinyal vermek için ışık kullanır. Bu ışık sayesinde kumanda verici, televizyon ise alıcı durumuna geçer. Kumandanın çalışması için gerekli enerji pillerden alınır. Pildeki enerji, devre kartına hızlı bir şekilde geçer.

Devre kartı da özel bir tasarımla yapılır. Yapımında cam elyaf kullanır. Kartın üzerinde birçok bakır tel elektronik devre oluşturulur. Kumandanın tuşlarına basıldığında devre kartındaki devreler, farklı şekilde frekans titreşimleri yaymaya başlar.

Titreşimle beraber rezonatör devreye girer. Rezonatör, titreşimlerin ne olduğunu tespit ederek mikro işlemciye aktarır. Her titreşimin mikro işlemciden 0 ile 9 arası bir kodu bulunur. Ancak tuş devreleri için farklı kodlamalar kullanılır.

Titreşimlerle oluşturulan kodlar, mikro işlemciden transistore iletilir. Burada amaç, elektrik sinyallerinin yükseltilmesidir. Aksi halde LED lambası, sinyalleri tespit edemez. Transistor, sinyalleri yükselterek LED’e gönderir. LED yüksek güçteki sinyali alır ve lambası yanar.

TV kumanda çalışma aşamaları çok kısa sürede gerçekleşir. LED lambasındaki dalga boyu, insan gözüne duyarlı değildir. Dolayısıyla kumandadan televizyona gönderilen sinyallerin görülmesi mümkün değildir.

Televizyon kumandası ile gönderilen sinyaller, gözle görülemese bile alıcı yani televizyondaki sinyali kırmızı olarak görülebilir. Akıllı kumanda ile çalışan televizyonlarda bu sinyaller hemen fark edilebilir.

TV Uzaktan Kumandası Nasıl Çalışır

Her Kumanda Her Televizyona Uyar Mı?

Kumanda çeşitlerinin çalışma şekli aynı olsa da her zaman aynı işlevleri görmez. Bu yüzden televizyon kumandası alırken kumandanın marka ve modeline dikkat edilmelidir. Televizyon kumandaları, televizyonun özelliklerine göre tasarlanır.

Dikkat edilmeden alınan bir kumanda, televizyonun teknolojisine uygun olmadığında çalışmaz. Kumandanın uygunluğunu anlamak için televizyon markasının yetkili servisi, işini iyi yapan telefon aksesuar işletmeleri ve internet kullanılabilir.

Televizyon Kumanda Çeşitleri ve Özellikleri

Televizyon kumandaları kolay ve işlevsel bir kullanım için yapılmıştır. Bu yüzden kumanda çeşitleri de işlevsel özelliklerine göre çeşitlenir.

Kumanda çeşitleri şu şekildedir:

Kumanda Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Televizyon kumandası seçerken dikkatli olunması gerekir. Aksi halde kumandalar çalışmaz.

TV kumanda alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

Kumanda Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanımı Kolay Kumanda Özellikleri

Kumanda, en sık kullanılan araçlardan biri olduğu için kullanımın kolay olması önemlidir. Bir televizyon kumandası alırken bazı unsurlara bakarak kolay kullanımı anlaşılabilir. Öncelikle kumanda kullanımı sırasında kolaylık sağlamalı, istenilen tuş hemen bulunmalıdır. Özellikle akıllı kumanda tasarımı, televizyonun işlevselliği ile uyum içerisinde olmalıdır.

TV kumandası ağırlığı da göz ardı edilmemelidir. Hafif kumandaların kullanımı daha kolaydır. Uzaktan kumanda ile istenilen kanal ya da platform hemen açılabilmelidir.

Sonuç

Televizyon kumandası, televizyon ile uyumlu olmadığında çalışması mümkün değildir. Kumandanın kolay kullanımından uyumluluğuna kadar birçok faktör kumandanın alımında önemli rol oynar. Bu yüzden kumanda satın almadan önce markası ve modeli bilinmeli bilinmelidir. Bilinmiyorsa uzman kişilerden yardım istenmelidir.

Arzu Elektronik bu profesyonel firmalardan biri. Siz de televizyon kumandası satın alırken yanlışlık yapmak istemiyor ve uzman desteği almak istiyorsanız https://www.arzuelektronik.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.